10 darčekov, ktoré potešia dušu

Možno sa aj vy už nachádzate uprostred aktívnych príprav na vianočné sviatky. Jednou z nich je aj hľadanie vhodných darov. Ak túžite vašim blízkym darovať niečo, čo poteší nielen oči, ale aj dušu, ste na správnom mieste. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

Mnohí si nevedia dať rady s nákupom darčekov a na behanie po obchodoch nemajú čas. Skvelou možnosťou je nákup darčekov na e-shope Superobchod. Na e-shope je mnoho originálnych tipov na darček pre každého.

1. VÍKENDOVÉ DUCHOVNÉ CVIČENIA

Viete, s čím má dnes problém drvivá väčšina kresťanov? Že si túžia nájsť viac času na Boha, no kvôli rôznym okolnostiam sa im to vždy nepodarí. Ak o niekom takom viete, skúste mu darovať napr. víkend v Božej prítomnosti na duchovných cvičeniach. Ich ponuka je v súčasnosti naozaj široká – rôzne rehole a spoločenstvá organizujú takéto stretnutia pre rôzne skupiny veriacich, od mladých, cez manželov, seniorov, taktiež sú dostupné rôzne obnovy na zaujímavé témy,stačí si skutočne len vybrať.

2. AUDIO NAHRÁVKA MODLITIEB

Chodí niekto z vašich blízkych denne do práce autom? Pomôžte mu vyplniť tento čas skutočne hodnotne. Darujte mu CD-čko s nahrávkami modlitieb – napr. sv. ruženca. Viacero takýchto nosičov sa dá zakúpiť v rôznych kresťanských predajniach. No ak túžite byť viac osobný a kreatívny, nič nebráni tomu, aby ste vaše obľúbené modlitby nahrali aj vy sami. Potom už len stačí kúsok fantázie, pekný obal a hodnotný darček od srdca máte pripravený.

3. ZAMYSLENIA NA KAŽDÝ DEŇ

Pravidelné čítanie Svätého Písma by malo byť samozrejmosťou každého kresťana. No niekedy je ťažké nájsť si vhodný systém, ktorý by nám pomohol brať si toto Slovo denne do ruky. Dobrou motiváciou môže byť niektorá z kníh, ktorá v sebe obsahuje krátke denné zamyslenia nad aktuálnym liturgickým čítaním. Takáto publikácia sa môže stať výbornou pomôckou a spoločníkom pri každodennej modlitbe. V kníhkupectvách je takýchto titulov viacero, to svoje si nájde určite každý.

4.  SPOLOČNÁ PÚŤ DO OKOLIA

Kto hovorí, že vašim blízkym musíte kúpiť drahé dary? Darujte im to najcennejšie – váš čas a čas s Bohom. Naplánujte si jeden deň roku s niekým, koho máte radi (napr. manželom, manželkou, mamkou, ockom, súrodencami, priateľkou, priateľom) a vyberte sa na spoločnú púť do blízkeho okolia. Nemusíte ísť rovno do Svätej Zeme, alebo Medžugorja, aj Slovensko je bohaté na mnohé nádherné a pokojné pútnické miesta, určite sa niektoré nájde aj vo vašom blízkom okolí. A vďaka takémuto času si nielen upevníte vzťah s Bohom, ale aj s niekým, koho máte radi.

5. MODLITBOVÝ ZÁPISNÍK

Na konci roka si mnohí z nás zvyknú kúpiť kalendár na nasledujúci rok, ale čo tak zadovážiť vašim blízkym aj nejaký zápisník, ktorý by zaznamenával ich modlitbové úmysly? Okrem nich si do neho môžu zaznamenávať aj svoje duchovné víťazstvá a boje, zaujímavé verše zo Svätého Písma, ktoré ich počas roka inšpirovali, či myšlienky z rôznych kresťanských podujatí a kníh, ktoré obohatili ich duchovný život. A ak máte v sebe kúsok tvorivosti, môžete im takýto zápisník aj sami vlastnoručne pripraviť, čo ich poteší aj dvojnásobne.

6. DAR POVZBUDENIA

Viete, čo potrebujú počuť mnohé Božie ženy a Boží muži? Že sú milovaní Bohom, vzácni, nenahraditeľní, úžasní, krásni, potrební, užitoční… Myslíte si, že vaši blízki to už o sebe už dávno vedia? Skúste im to aj napriek tomu pripomenúť a to rovno na Štedrý deň. Najskôr si pripravte pre nich slová vďaky a uznania, ktoré im chcete adresovať. Napísať ich môžete napr. na ručne vyrobenú tabuľku, ktorú môžete vyzdobiť servítkovou, alebo nejakou inou technikou. Verte, že obdarovaný tento dar len tak niekde neodloží, ale s radosťou si ho „vystaví“ na vzácne miesto.

7. PREDPLATNÉ KRESŤANSKÉHO ČASOPISU ALEBO NOVÍN

Ako veriaci nemôžeme zabudnúť, že sa potrebujeme sýtiť skutočne hodnotnými vecami. Na čo budeme myslieť, čo budeme čítať a na čo sa pozerať – to všetko sa odrazí aj na našej duši a viere v Boha. Ak chcete podporiť dobré ovocie čítania hodnotných článkov aj u vašich blízkych, objednajte im niektorý z kresťanských periodík. Na trhu je ich postupne čoraz viac a viac, určite nájdete niečo vhodné aj ako dar pre tých, ktorých máte radi.

8. CITÁT ZO SVÄTÉHO PÍSMA

Okrem krásnych obrazov, ktoré znázorňujú rôzne výjavy zo Svätého Písma môžete vašich drahých potešiť aj jednoduchým citátom z Biblie. Stačí ak si vyberiete jednu myšlienku z Písma, pekne ju namaľujete, príp. pekne ju spracujete do jednoduchej grafiky na počítači, vytlačíte a zarámujete a jedinečný dar máte na svete. Zároveň bude vašim blízkym pripomínať nielen vašu námahu a lásku pri tvorbe tohto daru, ale aj povzbudivé posolstvo Nebeského Otca.

9. RODINNÝ „PAŠKÁL“

Paškál je svieca, ktorá sa používa v kostole. Modlitba pri sviečke nielen v kostole, ale aj v prostredí domova nám môže každodenne pripomínať Kristovo svetlo. Ak chcete toto posolstvo odovzdať aj vašim blízkym, vytvorte im takýto „rodinný paškál“. Krásnu sviečku si môžete vyrobiť aj sami doma, popr. pri nedostatku času im môžete zadovážiť aj akúkoľvek inú sviecu. Hlavným bodom je však vysvetlenie, že táto svieca by im nemala slúžiť len na príjemnú atmosféru, ale predovšetkým na čas strávený s Bohom  v modlitbe.

10. CHVÁLOVÉ CD

V modlitbe často Boha najmä prosíme. A pritom je v našom živote toľko vecí za ktoré ho môžeme chváliť. Vašim drahým preto môžete darovať nejaké CD s chválami, ktoré im pomôžu ich do takéhoto postoja uviesť. Ak túžite vašich drahých priviesť do takejto radostnej atmosféry chvály, neváhajte a zadovážte im niektoré z chválových CD-čiek.

Na záver  

Ježišovo narodenie budeme spoločne oslavovať už o necelé dva týždne. Popri všetkých prípravách a zháňaní darčekov však hlavne nezabudnime na radosť z tohto očakávania. A ak máte iné tipy na hodnotné dary, ktoré potešia nielen oči, ale aj ducha, dajte nám o nich vedieť. Potešíme sa, ak sa o ne s nami podelíte v komentároch pod článkom.

Alžbeta Šutková